Ianuarie
– 2 ianuarie, sambata-Sf Vasile cel Mare,Grigorie al Nyssei,Silvestru si Efrem Sirul
– 5 ianuarie marti -Ajunul Craciunului
– 6 ianuarie, miercuri- Nasterea Si Botezul Domnului
-7 ianuarie joi-Merelot, Ziua mortilor
-13 ianuarie,miercuri-Taierea imprejur cea dupa trup a Domnului
-14 ianuarie,joi-Nasterea Sf Ioan Botezatorul
Hramul Bisericii din Pitesti
-16 ianuarie,sambata-Sf Arhiepiscop Petru si Vlas
-17 ianuarie,duminica-Duminica I a dupa saptamana Craciunului -23 ianuarie,sambata-Sf Teodosie
-24 ianuarie,duminica-Duminica a II a dupa saptamana Craciunului
-25 ianuaria,luni-Sf Vahan Koghtnati
-28 ianuarie,joi- Ziua Armatei Republicii Armenia
-30 ianuarie,sambata-Sf Atanas si Chiril
-31 ianuarie,duminica-Duminica a III a dupa saptamana Craciunului

Februarie
-6 februarie sambata-Sf Grigore Teologul
-7 februarie ,duminica- Duminica a IV a dupa saptamana Craciunului
-13 februarie sambata-Sf Fii si nepoti ai Sf Grigore Luminatorul
-14 februarie,duminica-Intampinarea Domnului
Duminica a V a dupa saptamana Craciunului
-20 februarie,sambata-Sf Tadeu Apostolul si Mc Sandught
-21 februarie,duminica-Duminica a VI a dupa saptamana Craciunului
Ziua limbii materne-Inceputul Postului Catehumenilor
-27 februarie,sambata-Sf Sarkis si Martiros
-28 februarie,duminica-Duminica a VII a dupa saptamana Craciunului
Comemorarea victimelor pogromului din Azerbaidjan, zi a apararii drepturilor populatiei armene asuprite
-29 februarie,luni-Sf Atovmeant

Martie
-1 martie,marti-Sf Sukiaseant
-3 martie,joi-Sf Voskeant
-5 martie,sambata-Sf Sahag Bartev
-6 martie,duminica-Duminica a VIII a dupa saptamana Craciunului
-8 martie,mari-Sf preoti Ghevonteant
-10 martie,joi-Sf Vartanant
-12 martie,sambata-Sfintii 150 parinti adunati la Sinodul de la Constantinopol (381)
-13 martie,duminica-Lasata Secului Postului Mare
-19 martie,sambata-Sf Teodoros
-20 martie,duminica-Duminica Izgonirii din Rai (A II a duminica a Postului Mare)
-26 martie,sambata-Sfintii Chiril Arhiepiscopul Ierusalemului ,Chiril episcopul si mama sa Ana
-27 martie,duminica-Duminica Fiului Risipitor (A III a duminica a Postului Mare)

Aprilie
-2 aprilie,sambata-Sf Ioan,Arhiepiscopul Ierusalemului,Hovhan Otneti,Hovhan Voratneti si Krikor Datevati
-3 aprilie,duminica-Duminica gospodarului (A IV a duminica a Postului Mare)
-7 aprilie, joi-Bunavestire
-9 aprilie,sambata-Sfintii 40 de Mucenici
-10 aprilie,duminica-Duminica judecatorului (A V a duminica din Postul Mare)
-16 aprilie,sambata- Intrarea in Virab a Sf Grigore Luminatorul
-17 aprilie,duminica-Duminica Venirii (A VI a duminica a Postului Mare)
-23 aprilie-Pomenirea Invierii lui Lazar
-24 aprilie,duminica-Duminica Floriilor-Intrarea Domnului In Ierusalem
Sfintii martiri armeni din 1915….
-30 aprilie,sambata-Ajunul Pastelui

Mai
-1 mai,Duminica-sfintele Pasti-Invierea Domnului
-2 mai-Merelot, Ziua mortilor
-7 mai,sambata-Taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul
-8 mai,duminica-Duminica Noua
-15 mai,duminica –Duminica Verde
-22 mai,duminica-Duminica Rosie
-28mai,sambata- Ziua Primei Republici Armene-1918
-29 mai,duminica-Aratarea Sfintei Cruci

Iunie
-5 iunie,duminica-Duminica a VI a dupa sfintele Pasti
-9 iunie,joi-Inaltarea Domnului
-12 iunie,duminica-A doua sarbatoare a Floriilor -19 iunie,duminica- Rusaliile (Pogorarea Sfantului Duh)
Lasata secului postului Sf Ilie
-26 iunie,duminica-Sf Prooroc Ilie
-27 iunie,luni-Sf Hripsime
-28 iunie,marti-Sf Gaiane

Iulie
-2 iulie,sambata-Iesirea Sf Grigore Luminatorul din Virab
-3 iulie,duminica-Sarbatoarea sf Ecimiadzin
Hramul Bisericii din Tg Ocna
-4 iulie,luni-Sfintii 200 de prunci de la Betleem
-5 iulie,marti-Sf Nune si Mane
-7 iulie,joi-Sf Sahag si Hovsep
-9 iulie,sambata-Sf Nerses si episcopul Khat
-10 iulie,duminica.Duminica a III a dupa Rusalii
Lasata secului Postului Sf Grigore Luminatorul
-12 iulie ,marti-Sfintii Imparati Constantin si Elena
-16 iulie,sambata-Aflarea Moastelor Sf Grigore Luminatorul
-17 iulie,duminica-Duminica a IV a dupa Rusalii
-21 iulie,joi-Sf Sahag si Mesrob
-23 iulie,sambata- Sf rege Dartad,regina Askhen si Khosrovidught
-24 iulie,duminica-Duminica a V a dupa Rusalii
Aflarea cutiei Maicii Domnului
-26 iulie,marti-Sf Profet Zaharia
-28 iulie,joi-Sf profet Elisei
-3o iulie,sambata-Sfintii 12 apostoli si Sf Apostol Pavel
-31 iulie,duminica-Duminica a VI a dupa Rusalii
Lasata secului postului Schimbarii la Fata

August
-6 august,sambata-Sarbatoarea Vechiului si Noului Chivot
Sfintii 200 de parinti de la Sinodul Din Effes (431)
-7 august,duminica-Schimbarea la Fata a Domnului
Lasata secului Postului Adormirii Maicii Domnului
-8 august,luni-Merelot, Ziua mortilor
-13 august,sambata-Sarbatoarea Bisericii Soghagat
-14 august,duminica-Adormirea Maicii Domnului
Hramul Manastirii Hagigadar
-15 august,luni-Merelot, Ziua Mortilor
-21 august,duminica-Duminica a II a dupa Adormirea Maicii Domnului
-23 august,marti-Sfintii Ioachim si Ana
-25 august,joi-Sf Prooroc Ieremia
-27 august,sambata-Sfintii Apostoli Toma,Iacob si Simion
-28 august,duminica-Duminica a III a dupa Adormirea Maicii Domnului
Aflarea Braului Maicii Domnului
-30 august,marti-Sf Prooroci Ezechiel,Ezra si sf Zaharia,tatal sf Ioan Botezatorul

Septembrie
-3 septembrie,sambata-Sfintii 318 Parinti de la Sinodul din Niceea (325)
-4 septembrie,duminica-Duminica a IV a dupa Adormirea Maicii Dimnului
Lasata Secului Postului Inaltarii Sfintei Cruci
-8 septembrie,joi-Nasterea Maicii Domnului
-10 septembrie,sambata-Inainte-praznuirea Inaltarii Sfintei Cruci
-11 septembrie-Inaltarea Sfintei Cruci
Hramul Bisericii Sfanta Cruce din Suceava
-12 septembrie,luni Merelot, Ziua mortilor
-18 septembrie,duminica-Duminica a II a dupa Inaltarea Sfintei Cruci
Lasata Secului Postului Sfintei Cruci din Varak
-20 septembrie,marti-Sfanta Susan Varteni,fiica Sfantului Vartan
-21 septembrie,miercuri-Ziua Republicii Armenia
-24 septembrie,sambata-Sf Gheorghe
-25 septembrie,duminica-Duminica a III a dupa Inaltarea Sfintei Cruci
Sfanta Cruce din Varak
-26 septembrie,luni-Sf David Davneti
-29 septembrie,joi-Sfintii Sahag si Hamazasb

Octombrie
-1 octombrie,sambata-Sfintii 72 de ucenici ai lui Hristos
-2 octombrie,duminica-Duminica a IV a dupa Inaltarea Sfintei Cruci
-4 octombrie,marti—-Sfintele Tecla ,Varvara si Pelaghia
-6 octombrie,joi-Sf Pantelimon doctorul
-8 octombrie,sambata-Sfintii Traducatori
-9 octombrie,duminica-Duminica a V a dupa Inaltarea Sfintei Cruci
Hramul Bisericii din Constanta
-10 octtombrie,luni-Sf Krikoris, Tatul,Varos,Tomas,Anton
-15 octombrie,sambata-Sfintii Evanghelisti Matei,Marcu ,Luca si Ioan
-16 octombrie,duminica-Duminica a VI a dupa Inaltarea Sfintei Cruci
-17 octombrie,luni-Sf Longhin sutasul,Iosif-tatal lui Iisus,Iosif din Arimateea,Lazar si surorile sale Marta si Maria
-23 octombrie,duminica-Duminica a VII a dupa Inaltarea Sfintei Cruci
Aflarea Sfintei Cruci
-27 octombrie,joi-Sf Ioan Gura de Aur
-29 octombrie,sambata-Sarbatoarea tuturor Sfintilor
-30 octombrie,duminica-Duminica a VIII a dupa Inaltarea Sfintei Cruci

Noiembrie
-5 noiembrie,sambata-Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil
-6 noiembrie,duminica-Duminica a IX a dupa Inaltarea Sfintei Cruci
Hramul Catedralei Arhiepiscopale din Bucuresti
-8 noiembrie,marti-Sf Dumitru
-12 noiembrie,sambata-Sf Apostoli Andrei si Filip
-13 noiembrie,duminica-Duminica a X a dupa Inaltarea Sfintei Cruci
-17 noiembrie,joi-Sf Cozma si Damian,doctorii fara de arginti
-20 noiembrie,duminica-Lasata secului Postului Craciunului
-21 noiembrie,luni-Intrarea in Biserica a Maicii Domnului
-26 noiembrie,sambata-Sf GRigore Facatorul de minuni,sf Nicolae si Miron
-27 noiembrie,duminica-Duminica I a a Postului Craciunului

Decembrie
-3 decembrie,sambata-Sf Tadeu si Bartolomeu-,apostolii armenilor
-4 decembrie,duminica-Duminica a II a a Postului Craciunului
-6 decembrie ,marti-Sf rege Abgar
-9 decembrie,vineri-Zamislirea sfintei Fecioare Maria de catre Sf Ana
-10 decembrie,sambata-Sf Nicolae din Smirna
-11 decembrie,duminica-Duminica a III a a Postului Craciunului
Inceputul Postului Sf Hagop-Iacob din Nissibe
-12 decembrie,luni-Sf Mina
-15 decembrie,joi- Sf Ocsentios-Auxentie,Evghenie,Eustratie,Mardare si Orest
-17 decembrie,sambata-Sf Hagop-Iacop din Nissibe
Hramul Bisericii din Botosani
-18 decembrie,duminica-Duminica a IV a din Postul Craciunului
-24 decembrie,sambata-Sf David si Apostolul Iacob,Fratele Domnului
-25 decembrie,duminica-Duminica a V a din postul Craciunului
-26 decembrie,luni-Sf Stefan
-27 decembrie,marti-Sf Apostoli Petru si Pavel
-29 decembrie,joi-Sf Apostoli Iacob si Ioan,Fiii Tunetului
-31 decembrie,sambata-Sf Vasile cel Mare,Grigore din Nyssa,Silvestru si Efrem Sirul